Pineapple Vegan Watch Strap Classic Flat in Ice Grey
$18.00
Premium vegan leather made of pineapple. A unique and sustainable piece for your collection.
PRODUCT DESCRIPTION
SPECIFICATIONS
REVIEWS
MATERIAL
A pineapple watch strap made from pineapple-based materials, typically known as Piñatex™ is a sustainable alternative to traditional leather. Piñatex™ is made from pineapple fibres extracted from pineapple leaves, which are a byproduct of the pineapple harvest.
It has similar characteristics to traditional leather, such as durability, flexibility, and texture. The strap is a fashionable and sustainable choice for those who prefer environmentally friendly alternatives.
To learn more about our materials, click here.
MAIN FEATURES
- Pineapple watch strap, a vegan and eco-friendly alternative to animal leather
- Suitable for dress, casual, sport, vintage and modern watches such as Rolex, Panerai, Patek, AP, Omega etc
- Lorica leather back lining, hypoallergenic, water- and sweat-resistant, works well in any climate
- Classic flat in style
- Adequate thickness for soft and comfortable wear
- Tapered strap width
- Ice grey with similar color stitching, and together with the style and shape, our vegan watch strap will pair elegantly with your watches
- Quick release pins to allow for quick strap changes without any tools
Click here if you want this Pineapple Watch Strap in another colour
Beyond this strap, we have other vegan options as well, click here to view the full range.
Check out this well written article on the pros of getting a vegan watch strap.
| Material | Vegan-Pineapple |
|---|---|
| Back Lining | Lorica |
| Style | classic flat |
| Color | ice grey |
| Width (Lug-Buckle) | 20-16 mm |
| Length (Long/Short) | 115/75 mm |
| Thickness | 3 mm tapered to 2 mm |
| Lug Shape | straight |
| Stitching | similar color |
| Quick Release | yes |
| Buckle | polished, silver color |
PRODUCTS YOU MIGHT LIKE





There are no reviews yet.