Chevre Leather Watch Strap Vintage Flat in Cool Black
$28.00
premium leather, stylish and vintage looking, comfortable to wear
PRODUCT DESCRIPTION
SPECIFICATIONS
REVIEWS
MATERIAL
Chevre leather is often used for Hermes handbags and other accessories. It is made from goat leather. Because of the leather’s properties, our Chevre Watch Strap is durable, lightweight, soft, and resistant to water, scratches and scuffs. It has a natural sheen, an elegant and luxurious appearance and a natural grain texture which is easily recognizable. Chevre develops a unique patina over time. It can recover from creases and wrinkles caused by use or storage.
MAIN FEATURES
- Same leather material used on Hermes bags
- Suitable for dress, casual, sport, vintage and modern watches such as Rolex, Panerai, Patek, AP, Omega etc
- Zermatt leather back lining, hypoallergenic, water- and sweat-resistant, works well in any climate
- Vintage flat in style
- Various lug and buckle width sizes and lengths
- Width taper is pronounced yet proportional
- The right thickness for soft and comfortable wear
- Cool Black with Beige color stitching, and together with the style and shape, the straps will pair elegantly with your watches
- Quick release pins to allow for quick strap changes without any tools
Click here if you want this Chevre Watch Strap in another colour
Beyond this Chevre Watch Strap, we have other premium options as well, click here to view the full range.
Click here to learn more about Chevre
| Material | Chevre |
|---|---|
| Back Lining | Zermatt |
| Style | vintage flat |
| Color | cool black |
| Width (Lug-Buckle) | 20-16 mm, 22-18 mm, 24-20 mm |
| Length (Long/Short) | 115/75 mm |
| Thickness | 2.8 mm |
| Lug Shape | straight |
| Stitching | different color |
| Quick Release | yes |
| Buckle | polished, silver color |
PRODUCTS YOU MIGHT LIKE




There are no reviews yet.