Premium vegan leather made of cactus fibres. A unique and sustainable piece for your collection.
MATERIAL
Our cactus watch strap is a sustainable alternative to traditional leather made from cactus-based materials. One notable example is a material called Desserto, a type of vegan leather derived from the nopal cactus. Desserto is often used in the fashion and accessories industry to make goods such as watch straps.
It has similar characteristics to traditional leather, such as durability, flexibility, and texture. The strap is a fashionable and sustainable choice for those who prefer environmentally friendly alternatives.
To learn more about our materials, click here.
MAIN FEATURES
- Cactus watch strap, a vegan and eco-friendly alternative to animal leather
- Suitable for dress, casual, sport, vintage and modern watches such as Rolex, Panerai, Patek, AP, Omega etc
- Lorica leather back lining, hypoallergenic, water- and sweat-resistant, works well in any climate
- Classic flat in style
- Adequate thickness for soft and comfortable wear
- Tapered strap width
- Fern green with similar color stitching
- The understated earthy colourway along with the style and shape will allow our vegan watch strap to pair elegantly with your watches
- Quick release pins to allow for quick strap changes without any tool
Click here if you want this Cactus Watch Strap in another colour
Beyond our Cactus Watch Strap, we have other vegan options as well, click here to view the full range.
Check out this well written article on the pros of getting a vegan apple watch strap.
| Material | Vegan-Cactus |
|---|---|
| Back Lining | Lorica |
| Style | classic flat |
| Color | fern green |
| Width (Lug-Buckle) | 20-16 mm |
| Length (Long/Short) | 115/75 mm |
| Thickness | 3 mm tapered to 2 mm |
| Lug Shape | straight |
| Stitching | similar color |
| Quick Release | yes |
| Buckle | polished, silver color |





There are no reviews yet.