Premium vegan leather made of apple fibers. A unique and sustainable piece for your collection.
MATERIAL
Our apple watch strap is a sustainable alternative to traditional leather crafted from apple-derived materials such as apple peels and cores. The process typically involves breaking down the remnants of apples into a pulp, which is then mixed with other plant-based materials to create a material similar to leather.
It has similar characteristics to traditional leather, such as durability, flexibility, and texture. The strap is a fashionable and sustainable choice for those who prefer environmentally friendly alternatives.
To learn more about our materials, click here.
MAIN FEATURES
- Apple watch strap, a vegan and eco-friendly alternative to animal leather
- Suitable for dress, casual, sport, vintage and modern watches such as Rolex, Panerai, Patek, AP, Omega etc
- Lorica leather back lining, hypoallergenic, water- and sweat-resistant, works well in any climate
- Classic flat in style
- Width taper that is pronounced and proportional with the right thickness for soft and comfortable wear
- Salad green with similar color stitching, and together with the style and shape, our vegan watch strap will pair elegantly with your watches
- Quick release pins to allow for quick strap changes without any tools
Click here if you want this Pineapple Watch Strap in another colour
Beyond this strap, we have other vegan options as well, click here to view the full range.
Check out this well written article on the pros of getting a vegan watch strap.
| Material | Vegan-Apple |
|---|---|
| Back Lining | Lorica |
| Style | classic flat |
| Color | salad green |
| Width (Lug-Buckle) | 20-16 mm |
| Length (Long/Short) | 115/75 mm |
| Thickness | 3 mm tapered to 2 mm |
| Lug Shape | straight |
| Stitching | similar color |
| Quick Release | yes |
| Buckle | polished, silver color |





There are no reviews yet.