Premium vegan leather made of apple fibers. A unique and sustainable piece for your collection.
MATERIAL
Our apple watch strap is a sustainable alternative to traditional leather crafted from apple-derived materials such as apple peels and cores. The process typically involves breaking down the remnants of apples into a pulp, which is then mixed with other plant-based materials to create a material similar to leather.
It has similar characteristics to traditional leather, such as durability, flexibility, and texture. The strap is a fashionable and sustainable choice for those who prefer environmentally friendly alternatives.
MAIN FEATURES
- Apple watch strap, a vegan and eco-friendly alternative to animal leather
- Suitable for dress, casual, sport, vintage and modern watches such as Rolex, Panerai, Patek, AP, Omega etc
- Lorica leather back lining, hypoallergenic, water- and sweat-resistant, works well in any climate
- Classic flat in style
- Width taper that is pronounced and proportional with the right thickness for soft and comfortable wear
- Blue grey 4 with similar color stitching, and together with the style and shape, our vegan watch strap will pair elegantly with your watches
- Quick release pins to allow for quick strap changes without any tools
| Material | Vegan-Apple |
|---|---|
| Back Lining | Lorica |
| Style | classic flat |
| Color | blue grey 4 |
| Width (Lug-Buckle) | 20-16 mm |
| Length (Long/Short) | 115/75 mm |
| Thickness | 3 mm tapered to 2 mm |
| Lug Shape | straight |
| Stitching | similar color |
| Quick Release | yes |
| Buckle | polished, silver color |





There are no reviews yet.