premium leather, stylish and vintage looking, comfortable to wear
MATERIAL
Swift leather is commonly used in high-end fashion brands. Brands such as Hermes use it in the production of luxury handbags, wallets, shoes, and accessories. Our Swift Watch Strap has fine grain, softness, and delicate appearance, which gives it a luxurious and elegant look. This leather is made from the hides of specially selected calves known for their smooth and fine-grained even texture.
A tanning process using a special process that involves soaking the hides in a mixture of vegetable extracts and mineral salts helps to preserve the natural beauty and softness (feels like silk to the touch) of the leather. This adds to the leather’s durability and resistance to wear and tear. After which, a special coating is applied, giving the leather a subtle sheen while improving its resistance to scratches and water damage. It is lightweight. It ages gracefully over time into a unique patina that adds to its beauty and character.
MAIN FEATURES
- Same leather material used on Hermes bags and watch straps
- Suitable for a dressy, casual, sporty, vintage or modern watches (Rolex, Panerai, Patek, AP, Omega etc.)
- Zermatt leather back lining, hypoallergenic, water- and sweat-resistant, works well in any climate
- Vintage flat in style
- Various lug and buckle width sizes and lengths with the right thickness for soft and comfortable wear
- Pistachio Green with Beige color stitching
- Colorway alongside the style and shape, will pair the strap elegantly with your watches
- Quick release pins to allow for quick strap changes without any tools
Click here if you want this Swift Watch Strap in another colour
Beyond this Swift Watch Strap strap, we have other premium leather options as well, click here to view the full range.
If you would like to read more about Swift and get an idea as to why brands like Hermes use it in their products click here.
| Material | Swift |
|---|---|
| Back Lining | Zermatt |
| Style | vintage flat |
| Color | pistachio green |
| Width (Lug-Buckle) | 20-16 mm, 22-18 mm, 24-20 mm |
| Length (Long/Short) | 115/75 mm |
| Thickness | 2.8 mm |
| Lug Shape | straight |
| Stitching | different color |
| Quick Release | yes |
| Buckle | polished, silver color |




There are no reviews yet.