Distinctive tapered silhouette delivering a refined aesthetic that elevates the wearing experience and shortened curved profile creating a streamlined appearance while maintaining the visual impact and comfort
MATERIAL
Immerse in the opulent, plushness and cozy fabrics of suede. Created by splitting the inner layer of quality animal hides (cowhide, sheepskin, goatskin), its soft, velvety texture feels wonderful against your skin delivering luxurious tactile experience. The fine-hair surface creates a non-reflective, warm, elegant appearance that works with your personal aesthetic. Its naturally flexible stretch and suppleness easily conform to the shape of the object. It is breathable and lightweight for superior comfort and durable enough for everyday wear. It comes in a variety of colors, from natural earth tones to vibrant shades. From avant-garde fashion and edgy footwear to transformative interiors, this versatile material powers creations that make statements. Its tactile qualities and structural resilience make it an excellent choice for premium watch strap construction in style and functionality.
MAIN FEATURES
- Distinctive tapered silhouette inspired by pendeloque (avocado shape) geometry, delivering a refined aesthetic that elevates the wearing experience
- Shortened curved profile, 30% more compact and pronounced than standard designs, creating a streamlined appearance while maintaining the visual impact that defines our brand identity
- Proportional width taper and thickness for soft, flexible, relaxed looking and comfortable wear on the wrist
- 7 equally spaced rounded corner rectangular pin holes catering for a range of wrist sizes
- Classic flat in style resulting in elegant appearance
- Luxurious leather with Hermes leather back lining that is hypoallergenic, water- and sweat-resistant, and works well in any climate
- Dark grey with white color stitching and sealing edge paint, together with the strap’s refined style and geometry, to complement well with and elevate any dress, sport, vintage and modern watches in casual and formal occasions
- Quick release pin mechanism allowing rapid strap interchange without tools
- 316L stainless steel slim pin buckle providing superior corrosion resistance and temporal longevity
- Pertinent information listed in SPECIFICATIONS Tab
| Material | Suede |
|---|---|
| Back Lining | Hermes |
| Style | hallmark classic flat |
| Color | green grey |
| Width (Lug-Buckle) | 20-16 mm |
| Length (Long/Short) | 115/75 mm |
| Wrist Size | 6.5" +- 0.75" |
| Thickness | 2.75 mm tapered to 1.75 mm |
| Lug Shape | straight |
| Stitching | different color |
| Edge Painting | different color |
| Quick Release | yes |
| Buckle | brushed, polished, silver color, slim pin buckle |





There are no reviews yet.