exotic leather, stylish and vintage looking, comfortable to wear
MATERIAL
Beaver leather is a very strong and durable leather often used for high-end luxury products such as coats, hats, gloves, and bags. Despite its strength, it is also soft and supple to the touch which makes it comfortable to wear and use. It has unique texture often described as pebbled or nubby, which is due to the natural pores and hairs on the beaver’s skin.
It is typically a natural, earthy brown color, but can be dyed and finished in a variety of ways to achieve different looks. Beaver leather is a relatively rare and expensive material due to the limited availability of beaver hides.
To learn more about our materials, click here.
MAIN FEATURES
- Rare exotic skin
- Suitable for dress, casual, sport, vintage and modern watches such as Rolex, Panerai, Patek, AP, Omega etc
- Hermes leather back lining, hypoallergenic, water- and sweat-resistant, works well in any climate
- Vintage flat in style
- Various lug and buckle width sizes and lengths
- Width taper that is pronounced yet proportional
- Plum red with a similar color stitching, and together with the style and shape, the straps will pair elegantly with your watches
- Quick release pins to allow for quick strap changes without any tools
| Material | Beaver |
|---|---|
| Back Lining | Hermes |
| Style | vintage flat |
| Color | plum red |
| Width (Lug-Buckle) | 20-16 mm, 22-18 mm, 24-20 mm |
| Length (Long/Short) | 115/75 mm |
| Thickness | 4 mm |
| Lug Shape | straight |
| Stitching | similar color |
| Quick Release | yes |
| Buckle | polished, silver color |




There are no reviews yet.