MATERIAL
Calf leather is often used for luxury goods such as shoes, bags, wallets and watch straps. The process of making calf leather involves tanning the skin with various chemicals and dyes to preserve and color the material. The final product can be finished with different textures and treatments, such as embossing, polishing, and waxing. It is one of the highest quality leathers.
Calf leather has soft and supple texture and is flexible and pliable, which makes it comfortable to wear and use. It is also very strong and durable and can withstand wear and tear and is resistant to scratches and scuffs. If properly cared for, it can last for years . It has a tight, fine grain pattern that gives it a luxurious and refined look. At the same time, it is porous, which allows it to absorb moisture and develop a natural patina over time. It comes in a wide range of colors, finishes, and textures, making it a versatile material for a variety of products.
MAIN FEATURES
- Calf leather
- Suitable for dress, casual, sport, vintage and modern watches such as Rolex, Panerai, Patek, AP, Omega etc
- Vintage flat in style
- Various lug and buckle width sizes and lengths with the right thickness for soft and comfortable wear
- Various colors without stitching, and together with the style and shape, the straps will pair elegantly with your watches
| Material | Calf |
|---|---|
| Back Lining | Calf |
| Style | rally vintage flat |
| Color | almond brown, barbie pink, bread brown, crimson red, mantis green, maroon red, prussian blue, tortilla brown |
| Width (Lug-Buckle) | 20-16 mm, 22-16 mm |
| Length (Long/Short) | 115/75 mm |
| Thickness | 2 mm |
| Lug Shape | straight |
| Stitching | stitchless |
| Quick Release | no |
| Buckle | fixed, polished, silver color |







There are no reviews yet.