premium leather, stylish and classic looking, comfortable to wear
MATERIAL
Epsom leather is widely used by Hermes for its Birkin bags and recently for its Apple watch straps. Our Epsom Apple Watch Strap has unique texture characterized by a fine, diagonal ribbing pattern. Such leather is typically made from the hides of young calves, known for their fine, tight grain.
Epsom leather is highly durable and resistant to water, scratch, wear and tear, making it a popular choice for luxury goods that are designed to last. It is also lightweight and easy to care for, making it a practical choice for everyday use. It has a wide range of vibrant and rich colors achieved through the dyeing process that ensures the color penetrates deeply into the leather, resulting in a leather that is resistant to fading and maintains its color over time.
MAIN FEATURES
- Similar to the Hermes straps used on Apple Hermes watches
- Suitable for various Apple watch models
- Zermatt leather back lining, hypoallergenic, water- and sweat-resistant, works well in any climate
- Classic flat in style,
- A pronounced width taper that is proportional
- Just the right thickness for soft and comfortable wear
- Orange with similar color stitching, and together with the style and shape, the straps will pair elegantly with your Apple watches
- Apple watch adapters to allow for quick strap changes without any tools
- Once you remove the adapters, you may use the straps with any normal watches with 22 mm or 24 mm lug width
Click here if you want this Epsom Apple Watch Strap in another colour
Beyond this Epsom Apple Watch Strap strap, we have other premium leather options as well, click here to view the full range.
If you would like to read more about Epsom and get an idea as to why brands like Hermes use it in their products click here.
| Material | Epsom |
|---|---|
| Back Lining | Zermatt |
| Style | classic flat |
| Color | orange |
| Apple Watch Model | 38/40/41 mm, 42/44/45 mm |
| Length (Long/Short) | 115/75 mm |
| Thickness | 2.8 mm |
| Lug Shape | straight |
| Stitching | similar color |
| Quick Release | no |
| Buckle | polished, silver color |




There are no reviews yet.