Barenia Leather Apple Watch Strap Classic Flat in Barn Red
$36.00
premium leather, stylish and classic looking, comfortable to wear
PRODUCT DESCRIPTION
SPECIFICATIONS
REVIEWS
MATERIAL
- Barenia leather comes from Tanneries Haas located on the Rhine River plain in France. It is widely used by Hermes for its Birkin bags and recently for its Apple watch straps. It has not only survived but shone in its last 50 years’ use in handbags, footwear, and saddlery. Such time-tested excellence will certainly do well as watch straps on your wrist.
- It is a full-grain calf leather that is vegetable-tanned and drum-dyed. The process is labor-intensive taking up to six weeks. It is durable, supple (soft and flexible), and water- and scratch- resistant, making it a popular choice for luxury goods. It becomes more beautiful as the leather darkens naturally to create a rich, natural patina and takes on a unique character that reflects the owner’s use and wear. It can be regularly wiped down with a soft, lint-free cloth to remove dirt and moisture and to maintain its supple texture and natural patina. The buttery-smooth texture has a mellow and plush feel. Fine pores on its surface not only add to the leather’s beautiful grain but grant it the ability to catch the light at a range of angles. This results in a soft gloss which complements the mild patina that it develops over time.
MAIN FEATURES
- Similar to the Hermes straps used on Apple Hermes watches
- Zermatt leather back lining, hypoallergenic, water- and sweat-resistant, works well in any climate
- Classic flat in style
- Various lug and buckle width sizes with width taper that is pronounced and proportional thickness for soft and comfortable wear
- Suitable for various Apple watch models
- Barn red with a different color stitching, and together with the style and shape, to pair elegantly with any Apple watches
- Apple watch adapters to allow for quick strap changes
- If the adapters are removed, the straps can be used with any normal watches with 22 mm or 24 mm lug width
| Material | Barenia/Novonappa |
|---|---|
| Back Lining | Zermatt |
| Style | classic flat |
| Color | barn red |
| Apple Watch Model | 38/40/41 mm, 42/44/45 mm |
| Length (Long/Short) | 115/75 mm |
| Thickness | 2.8 mm |
| Lug Shape | straight |
| Stitching | different color |
| Quick Release | no |
| Buckle | polished, silver color |
Be the first to review “Barenia Leather Apple Watch Strap Classic Flat in Barn Red” Cancel reply
PRODUCTS YOU MIGHT LIKE




There are no reviews yet.