premium leather, stylish and vintage looking, comfortable to wear
MATERIAL
Barenia leather is widely used by Hermes for its Birkin bags and recently for its Apple watch straps. It has not only survived but shone in its last 50 years’ use in handbags, footwear, and saddlery. Such time-tested excellence will certainly do well as watch straps on your wrist.
Barenia (also known as Novonappa) leather comes from Tanneries Haas located on the Rhine River plain in France. It is a full-grain calf leather that is vegetable-tanned and drum-dyed. The process is labor-intensive taking up to six weeks.
Barenia leather is durable, supple (soft and flexible), and water- and scratch- resistant, making it a popular choice for luxury goods. It becomes more beautiful as the leather darkens naturally to create a rich, natural patina and takes on a unique character that reflects the owner’s use and wear. It can be regularly wiped down with a soft, lint-free cloth to remove dirt and moisture and to maintain its supple texture and natural patina. The buttery-smooth texture has a mellow and plush feel. Fine pores on its surface not only add to the leather’s beautiful grain but grant it the ability to catch the light at a range of angles. This results in a soft gloss which complements the mild patina that it develops over time.
To learn more about our materials, click here.
MAIN FEATURES
- Same leather material used on Hermes bags and watch straps
- Suitable for dress, casual, sport, vintage and modern watches such as Rolex, Panerai, Patek, AP, Omega etc
- Zermatt leather back lining, hypoallergenic, water- and sweat-resistant, works well in any climate
- Rally vintage flat in style
- Various lug and buckle width sizes and lengths
- Width taper that is pronounced and proportional with the right thickness for soft and comfortable wear
- Caramel brown with beige color stitching, and together with the style and shape, the straps will pair elegantly with your watches
- Quick release pins to allow for quick strap changes without any tools
| Material | Barenia/Novonappa |
|---|---|
| Back Lining | Zermatt |
| Style | rally vintage flat |
| Color | caramel brown |
| Width (Lug-Buckle) | 20-16 mm, 22-20 mm |
| Length (Long/Short) | 115/75 mm |
| Thickness | 2.5 mm |
| Lug Shape | straight |
| Stitching | different color |
| Quick Release | yes |




There are no reviews yet.